Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Raste broj oboljelih – Vlada blokira rast cijena
Piše: Borivoj Zimonja - 15.03.2020.
Ministar zdravstva Vili Beroš izvijestio je jutros da je u Hrvatskoj sedam novih slučajeva zaraze koronavirusom te ih je sada ukupno 46, prenosi HINA.
Pet novih slučajeva zabilježeno je u Osijeku, riječ je o obiteljskom širenju, a 2 nova u Zagrebu. Zagrebački slučajevi su recentni i nemamo relevantne informacije o nastanku bolesti, izvijestio je Beroš na konferenciji Nacionalnog stožera Civilne zaštite Republike Hrvatske.
Ukupno su 724 uzorka u testiranju te ih je 38 u obradi, dodao je.
Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti”Dr. Fran Mihaljević” u Zagrebu kazala je da oboljeli nemaju teže simptome te da nema novosti niti u stanju kod prethodno oboljelih.
Naglasila je važnost da se ljudi prodržavaju propisanih mjera samoizozacije, za sprječavanje širenja koronavirusa.
Šef HZJZ-a Krunoslav Capak kazao je da će sve kontakte zaraženih i njihovo kretanje znati kroz par sati te će donijeti odgovarajuće mjere. Napomenuo je da se procedura na granici pojednostavila te da je to donijelo smanjenje gužvi.
Stožer civilne zaštite i resorna ministarstva promijenili su dosadašnji postupak na graničnim prijelazima prema putnicima koji dolaze iz zemalja visokog rizika, čime je omogućen brži prelazak putnika preko granica.
Ministar Beroš pojasnio je i što znači mobilizacija zdravstvenog osoblja koju je donio sinoć.
Podsjećamo da je Vlada u subotu navečer na telefonskoj sjednici donijela Odluku o iznimnim mjerama kontrole cijena za određene proizvode među kojima su osnovni prehrambeni proizvodi, sredstva za higijenu, zaštitna odjeća, medicinske potrepštine, posteljno rublje i slično.
Na popisu su: brašno, mlijeko,mlijeko u prahu, jaja, šećer, sol, riža, tjestenina, svježe meso, riba, voće i povrće, mesne konzerve, riblje konzerve, jestivo ulje, dječja hrana, dječje pelene, voda za piće, deterdžent za rublje, deterdžent za suđe, sapun.
Mjere se odnose i na sredstva za dezinfekciju vode, prostora i ruku uključujući koncentrirani alkohol, zaštitni kombinezoni i druga zaštitna i medicinska odjeća i obuća, zaštitne naočale i viziri, zaštitne rukavice, zaštitne navlake za cipele, zaštitne maske – kirurška, FFP2, FFP3, respiratori/transportni ventilatori, lijekovi i medicinski proizvodi te posteljno i ostalo rublje za zdravstveni sustav, stoji u priopćenju.
Cilj te odluke je spriječiti negativne učinke promjene pojedinih cijena proizvoda u okolnostima epidemije zbog koronavirusa.
Najvišom cijenom smatra se cijena koju su proizvodi imali 30. siječnja 2020. godine, kada je Svjetska zdravstvena organizacija proglasila zaraznu bolest COVID-19 javnozdravstvenom prijetnjom od međunarodnog značaja.
Odlukom se ovlašćuje ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta da u slučaju opasnosti od nestašice navedenih proizvoda ograniči njihovu prodaju izvan područja Republike Hrvatske.